Kalkulator porównania zarobków na Umowie o pracę (UOP) z JDG (B2B)

Parametry

Opis

Kalkulator

Kalkulator UOP vs JDG (B2B) służy oszacowaniu ile powinniśmy zarabiać gdy zamienimy umowę o pracę na jednoosobową działalność gospodarczą oraz jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza. Po podaniu kwoty brutto którą obecnie zarabiamy kalkulator obliczy całkowity koszt pracodawcy (super brutto). Kwota ta powinna równać się kwocie netto na fakturze, którą będziemy wystawiać kontrahentowi. W wersji bardziej zaawansowanej można wybrać parametry do rozliczeń na JDG. Bardziej szczegółowy opis opodatkowania JDG (B2B) jest w sekcji JDG (B2B) różne formy.

Urlop

Na UOP mamy 26 dni wolnego. Zwykle na JDG gdy nie pracujemy nie dostajemy pieniędzy. Wtedy warto negocjować podniesienie dziennej/godzinowej stawki o taką wartość aby po odjęciu niepracujących dni koszt dla pracodawcy wyszedł ten sam.
Przykład: UOP brutto 10k to koszt dla pracodawcy około 12k. Rocznie daje to 144k, w roku jest około 251 dni pracujących, odejmujemy od tego 26 dni urlopu co daje 225. 144k÷225 = 640/dzień, 80/godzinę.

Chorobowe L4

W zależności czy opłacamy chorobowe i w jakiej kwocie to możemy otrzymać od ZUSu zasiłek chorobowy, jednak ze względu na niskie składki nie jest on za duży.

Ograniczenia

  • Gdy przechodzimy na JDG w trakcie roku i pracowaliśmy już na UOP to możemy skorzystać tylko ze skali podatkowej
  • Gdy naszym kontrahentem jest nasz poprzedni pracodawca to nie możemy wybrać formy opodatkowania ryczałtem ani skorzystać z Ulgi na start ani małego ZUS-u
  • Tylko na skali podatkowej możemy się rozliczać razem z małżonkiem

Odliczenia

Przy wybraniu podatku liniowego lub skali podatkowej możemy zaliczać część wydatków w koszty obniżając obciążenia o wartość 12%, 32% (skala) lub 19%+4,9% (liniowy). Dodatkowo gdy jesteśmy Vatowcem możemy odliczyć VAT zakupionych produktów lub usług dla wszystkich form opodatkowania. Część kosztów takich jak księgowość jest dodatkowym kosztem którego nie ma UOP, ale istnieją też koszty takie jak np. zakup książek czy kursów, które i tak byśmy ponieśli na UOP, a na JDG możemy kupić je taniej.

Galeria przykładów: